Jaki wózek wybrać ?

,,Wybór odpowiedniego wózka jest dużo trudniejszy niż wybór odpowiedniego samochodu’’. Może się wydawać, że dość kontrowersyjne stwierdzenie ale wbrew pozorom właśnie takie zdanie bardzo często pada z ust przyszłych rodziców, którzy stoją przed wyborem optymalnego wózka dziecięcego. Szczególnie jeśli jest to wybór szczęśliwych rodziców oczekujących przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka gdy brak jeszcze doświadczenia. Wózków wielofunkcyjnych dostępnych na rynku jest dzisiaj całe mnóstwo, w bardzo różnych cenach – od kilkuset złotych do kilku tysięcy a nawet kilkunastu ! Brzmi to może niewiarygodnie ale takie modele też są na rynku dostępne a co gorsza, mimo takiego ogromnego wyboru trudno o ,,wózek idealny”. Podyktowane jest to po prostu tym, że wymagania i potrzeby są bardzo zróżnicowane i w praktyce, każdy wózek  który będą rozpatrywać przyszli rodzice przed zakupem za pewne zaliczy w  ocenie zarówno plusy jak i minusy.

Dziecięce wózki wielofunkcyjne można porównywać  pod kątem wielu parametrów ale w tym tekście zdecydujemy się na rozróżnienie pod kątem warunków, w jakich wózek będzie używany czy też może prościej skupimy się na tym jakim zadaniom będzie musiał sprostać.

Cztery duże, skrętne,  pompowane koła, podwójna amortyzacja, świetne właściwości jezdne. Poradzi sobie w każdych warunkach a gondola i spacerówka są obszerne i komfortowe dla dziecka. Brzmi świetne. Mały po złożeniu, zgrabny, zwrotny, lekki i bardzo prosty w obsłudze a do tego spacerówka, która posłuży nam długo. Brzmi świetnie.  Niestety w praktyce  te dwie charakterystyki często się wykluczają.

Poza oczywistymi różnicami jak kolorystyka, design czy rodzaj materiałów  napotkamy wiele innych rozbieżności. Najczęstszą różnicą jest rodzaj i kształt stelaża, waga oraz wielkość po złożeniu. Dodatkowo także lekkość prowadzenia, sposób wpinania i wypinania poszczególnych elementów a także amortyzacja lub jej brak. Na końcu, dla niektórych rzecz nie bez przyczyny najistotniejsza czyli siedzisko spacerowe, tu też bywają spore różnice.

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, który z wymienionych aspektów ma być najmocniejszą stroną naszego wózka, na czym najbardziej nam zależy.

Przykładowo najnowszy wózek od znanej marki Maxi-Cosi – bardzo zgrabny i dość lekki model Adorra nie posiada niestety amortyzacji. Coś za coś. Jest lekki, zwrotny, bardzo łatwo się składa wraz ze spacerówką, która to jest najmocniejszym elementem tego wózka. Niestety poza brakiem amortyzacji mamy też koła piankowe, co powoduje, że wózek gorzej poradzi sobie w trudniejszym terenie.

Podobnie rzecz się ma w przypadku popularnego modelu Cybex Balios M. Lekki, zwrotny, mały, łatwy w obsłudze ale bez amortyzacji. Na miejskich chodnikach sprawdzi się świetnie. Z łatwością zmieścimy go nawet do aut z dość małym bagażnikiem. Tak jak to zostało wspomniane wyżej ,,coś za coś '' - gorzej będzie z prowadzeniem po trudnym terenie.

Modeli o dość podobnej charakterystyce do tych podanych wyżej można wymienić więcej. Choćby Quinny Moodd, ABC Design Salsa, Cybex Balios S czy Easy Go Optimo.

Z drugiej strony mamy wózki z bardzo dobrą amortyzacją, dużymi, skrętnymi, pompowanymi kołami, które będą dobrze się prowadziły nawet po leśnym dukcie. Można tu wymienić takie modele jak Bebetto Tito, Jedo Koda, Adamex Vicco a przede wszystkim dwa hity ostatnich miesięcy czyli modele Bebetto Bresso oraz Espiro Next . Podobną charakterystykę do drugiego z wymienionych będą miały również modele marki Baby Design.

 

Bebetto Bresso jest propozycją „bardzo miękką’’ dzięki podwójnej amortyzacji. Ozdobna listwa wokół gondoli dodaje elegancji. Na uwagę zasługuje bardzo łatwy sposób składania tego modelu. Marka Bebetto bardzo mocno w ostatnich latach pracuje na ugruntowaną pozycją na rynku wprowadzając innowacyjne rozwiązania poprawiające komfort korzystania z wózka. Dobrze sprawdza się system wpinania i wypinania gondoli oraz wspomniany już mechanizm składania, który nikomu nie sprawi kłopotu. Podobnie wygląda to w wykonaniu marki Baby Design Group.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl