Wysoko przetworzona żywność zawsze będzie problemem, dla każdego, niezależnie od jego stanu zdrowia. Jeśli ktoś opiera swoją dietę na produktach obfitujących w rafinowane cukry i oleje, to niestety prędzej lub później pojawią się problemy. Można być pewnym tego, że wystąpią rozmaite dolegliwości zdrowotne i rozwiną się przeróżne schorzenia. Dawniej gluten nie stanowi większego problemu, bo ludzie spożywali produkty z pełnego przemiału i jej jego podaż była relatywnie niska. Obecnie gluten dodaje się niemalże do wszystkiego, można go znaleźć nawet w wędlinach. Przyczynia się do rozszczelnienia jelit, a jednym z wielu problemów jest słaba przyswajalność składników odżywczych.
Celiakia a nietolerancja glutenu, czyli podobieństwa i różnice
Niektóre osoby rodzą się już z rozmaitymi nietolerancjami pokarmowymi. Wśród nich znajduje się celiakia. Daje ona podobne objawy do nietolerancji glutenu pod wieloma względami, ale nie można traktować obu tych jednostek chorobowych jako tego samego. Alergia na gluten pojawia się zarówno dzieci, jakie u osób dorosłych. Dotyczy przede wszystkim jelit. Z której celiakia jest chorobą całego ustroju. Lekarze praktykujący medycynę konwencjonalną uważają, że nie można całkowicie wyleczyć tego schorzenia. Leczenie polega wobec tego na niwelowaniu objawów. Osoby borykające się z celiakią muszą bardzo uważać na to, aby w ich diecie nie pojawił się gluten. Przyczynia się on do wywoływania stanu zapalnego w całym organizmie i prowadzi do uszkodzenia jelit. Do powstania celiakii mogą przyczynić się rozmaite czynniki. Najczęściej są one genetyczne, immunologiczny lub środowiskowe. Z kolei nietolerancja glutenu również daje szereg nieprzyjemnych objawów, ale najczęściej nie dochodzi do naruszenia wyściółki jelit.
Celiakia czy nietolerancja glutenu – po czym je poznać
Celiakię można poznać przede wszystkim po bólach brzucha, biegunkach, chudnięciu, anemii i depresji. U wielu osób dochodzi także do osłabienia szkliwa, bólu głowy, zmęczenia, zapalenia jamy ustnej, wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, opryszczkowego zapalenia skóry. Jak widać, jest tego sporo, ale na tym nie koniec. Możliwe jest nawet rozwinięcie się padaczki. Warto jednak od razu zaznaczyć, że celiakia może u niektórych osób przebiegać bezobjawowo. Oczywiście do czasu, aż nie dojdzie do rozwoju patologicznych zmian wewnątrz organizmu. Nie można wobec tego lekceważyć częstych bólów brzucha i wzdęć oraz tłuszczowych lub wodnistych stolców. Celiakia wynika z niewłaściwej reakcji układu odpornościowego.
Z kolei nietolerancja glutenu ma patomechanizm nieautoimmunologiczny i alergiczny. Po czym w takim razie poznać alergię na pszenicę, z którą boryka się coraz więcej osób? Typowymi objawami jest wystąpienie obrzęku naczyniowego, nieżytu nosa, pokrzywki, astmy, duszności, skurczów brzucha, wymiotów. Oczywiście symptomy te pojawiają się po zjedzeniu produktu zawierającego gluten. Na tym niestety nie koniec. Trzeba liczyć się także z bólami kości i stawów, migrenami, zmianami skórnymi, zaburzeniami miesiączkowania i płodności, drętwieniem kończyn, wahaniami nastroju, stanami depresyjnymi. Podobnie jak przy celiakii pojawiają się bóle brzucha, utrata masy ciała, biegunki i zaparcia, problemy ze szkliwem.