dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Dobry inhalator dla niemowląt

Dobry inhalator dla niemowląt

Inhalacja to zdecydowanie bezpieczna, a ponadto skuteczna metoda leczenie infekcji dróg oddechowych u dorosłych czy dzieci. Żeby jednak ją zastosować, wymagane jest właściwe urządzenie, czyli nebulizator, który potocznie zwany jest inhalatorem. Warto dowiedzieć się, jaki inhalator dla niemowląt jest bezpiecznym wyborem.

Najlepszy inhalator dla niemowląt

Jeżeli udamy się do aptek i zapytamy farmaceutę, jaki inhalator dla niemowlaka jest dobry, z pewnością podsunie on któryś z inhalatorów pneumatyczno-tłokowych. Trzeba jednak wiedzieć, że są to najpopularniejsze urządzenia na rynku, które stanowią około 85 proc. ogółu takich produktów. Okazuje się, że nebulizator pneumatyczno-tłokowy kompresuje gaz, poprzez zastosowanie specjalnej sprężarki. Umożliwia to rozbicie podawanego preparatu na bardzo małe cząsteczki. Urządzenie tego typu jest bardzo skuteczne oraz trwałe. Dostępne jest w praktycznie każdej aptece na terenie Polski. Dodatkową zaletą takiego inhalatora jest fakt, że jest względnie mały i w korzystnej cenie. Można podawać w nim praktycznie wszystkie środki farmakologiczne przeznaczone do nebulizacji. Dodatkowo możliwy jest do stosowania przez niemowlęta. Jedyną wadą takiego urządzenia jest dość głośna jego praca, która często może budzić strach u niektórych dzieci.

inhalator dla niemowląt

Popularny jest też nebulizator membranowy. Pracuje o wiele ciszej niż modele pneumatyczne. Model ten zmienia lek w mgłę dzięki drganiom powodującym, iż substancja przeciskana jest przez małe otwory. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest ich cicha praca. Dzięki temu niemowlak nie przestraszy się inhalatora i nie zacznie płakać. Dlatego wielu rodziców decyduje się na kupno nebulizatora membranowego. Takie urządzenie jest również dostępne w praktycznie każdej aptece w naszym kraju.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nebulizatory membranowe mają dość sporo wad. Dlatego nie są tak chętnie stosowane. Przede wszystkim ich cena jest wysoka. Trzeba sporo zapłacić za takie urządzenie. Ponadto drogie są części do niego. Tworzą mgiełkę o wiele wolniej niż standardowe inhalatory pneumatyczne. Z tego powodu lek trzeba podawać nawet przez paręnaście minut. Największą wadą takiego urządzenia jest jednak ograniczenie co do podawanych nim substancji. W praktyce jest tak, że nie można za pomocą takiego inhalatora podawać niemowlętom każdego leku.

inhalator niemowle

Nebulizator elektryczny – czy może być stosowany przez niemowlaka

Na rynku dostępne są też nebulizatory elektryczne. Takie inhalator może być świetnym wyborem. Nebulizator elektryczny, czyli ultradźwiękowy jest zalecany przez wielu specjalistów. Mowa tutaj o małym, zgranym urządzeniu, które zawiera przetwornicę. Dzięki niej fale dźwiękowe zmieniają lek w mgiełkę. Podstawową zaletą takiego urządzenia jest jego niewielki rozmiar oraz cicha praca. Każdy rodzic powinien jednak wiedzieć o tym, że taki inhalator można podawać dzieciom, który ukończyły 8 miesiąca życia. Dla mniejszych pociech nie jest on zalecany. W przypadku doboru urządzenia dla niemowlaka warto też zasięgnąć opinii lekarza w tym zakresie.

Udostępnij