dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Jakie są zboża bezglutenowe?

Jakie są zboża bezglutenowe?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się zboża bezglutenowe. Coraz więcej osób ma problemy z tolerancją glutenu i tutaj pojawiają sie te rodzaje zbóż. Na trwałą nietolerancję glutenu specjalisći mówią celiakia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie sa zboża bezglutenowe
  • czym jest nietolerancja glutenu
  • jakie są rodzaje zbóż bezglutenowych

Które to zboża bezglutenowe?

Zboża bez glutenu nie oznaczają, że nasza dieta musi być nudna czy monotonna. Do wyboru mamy dużą paletę produktów będących zamiennikami klasycznych, zawierających gluten. Niektóre z nich to:

  • kasza gryczana – występuje w niej aż 70% węglowodanów z czego więszość, bo ponad 50% to skrobia, około 11% błonnik, a tylko 2% to sacharoza, dodatkowo zawiera dużo potasu, fosforu, magnez czy witaminy,
  • kasza kukurydziana – są to rozdrobnione i oczyszczone ziarna kukurydzy, jest bogata w witaminy, magnez i żelazo,
  • kasza jaglana – zawiera sporo białka i węglowodanów, znjadziemy w niej też więcej żelaza niż w kaszy gryczanej,
  • kasza jaglana – otrymuje się ją z prosa i poleca się alergikom, zawiera sporo białka i węglowodanów,
  • ryż brązowy – wskazany w diecie bezgltenowej, ze względu na swój niski ideks glikemiczny, zawiera mniej kalorii, ale ma więcej witamin,

Nietolerancja glutenu

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że gluten to białko, które znajduje się w ziarnach jęczmienia, żyta oraz pszenicy. Należy pamiętać, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym oraz genetycznym. Organizm reaguje wtedy agresywnie na własne tkanki. Skutkuje to oczywiście degradacją jelitowych kosmków i powstawaniem w jelicie cienkim małych wypustek. Wśród najczęstszych objawów można wymienić wzdęcia, bóle brzucha, a nawet biegunkę. Warto dodać, że za pomocą testów DNA można wykryć tę chorobę.

Pszenicy powinny stanowczo unikać osoby z celiakią, jeśli nie chcą doświadczyć nieprzyjemnych objawów tej choroby. Należy też unikać innych zbóż, które zawierają gluten, nawet jeśli występuje on w małych ilościach. Dieta bezglutenowa tylko wydaje się skomplikowana, ale w rzeczywistości można znaleźć wiele zbóż, które potrafią świetnie zastąpić pszenicę. Warto też podkreślić, że zboża z glutenem smakują podobnie co zboża bez glutenu. Ryż jest idealnym przykładem zboża, które nie zawiera glutenu. Ryż dziki oraz ryż brązowy to świetne zamienniki dla klasycznych kasz. Kasza jaglana nie zawiera glutenu i jest bardzo odżywcza. Warto mieć świadomość, że otrzymuje się ją z łuskanego ziarna prosa. Jest polecana szczególnie dla osób, które stosują dietę bezglutenową i lekkostrawną. Do tego jest zasadotwórcza, więc na organizm działa odkwaszająco. W składzie ma również krzemionkę, która ma pozytywny wpływ na stawy oraz włosy. Jednocześnie ma też dużo minerałów oraz antyoksydantów.

zboża bezglutenowe

Zboża bezglutenowe – rodzaje

Komosa ryżowa jest również bardzo popularna. Wykorzystuje się ją często w kuchni wegańskiej. Posiada nie tylko miedź i fosfor, ale także pełnowartościowe białko. Warto dodać, że ma niski indeks glikemiczny, więc z powodzeniem zastępuje ziemniaki oraz kasze. Jest to także bardzo dobra alternatywa dla ryżu. Specjaliści też ją polecają, ponieważ zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3. Dla celiaków w pełni bezpieczna jest także kasza gryczana. Dodatkowo ma wiele węglowodanów oraz białka bezglutenowego. Poleca się ją osobom, które chcą trochę urozmaicić swoją dietę. Znaczne ilości minerałów to główna zaleta kaszy gryczanej. W składzie ma również witaminę E, która jest niezwykle silnym antyoksydantem.

Niepalona kasza gryczana jest uznawana za najlepszą. Posiada najwięcej składników odżywczych, ponieważ jest najmniej oczyszczona. Można śmiało powiedzieć, że naturalnie bezglutenowa kasza kukurydziana jest idealna dla dzieci. Jest bardzo smaczna oraz szybka w przygotowaniu. Warto mieć na uwadze, że wytwarzana sie ją z ziaren kukurydzy i uczula niezwykle rzadko. Jest to nie tylko dobre źródło witamin, ale również węglowodanów. Najważniejsze jest oczywiście urozmaicanie diety. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stosować różne rodzaje zbóż bezglutenowych. Posiłki powinny być zbilansowane i zawierać wiele wartości odżywczych. Ryż oraz kaszka kukurydziana są polecane szczególnie dla dzieci.

Udostępnij