Coraz więcej rodziców rozważa podawanie maluszkowi zamiast mleka krowiego mleko kozie. Zdarza się tak, że mama nie może z różnych powodów karmić dziecka piersią i szuka alternatywy dla mleka modyfikowanego. Jedną z propozycji jest mleko kozie. Czy na pewno jest ono dobre dla niemowlaka? Od kiedy maluch może zacząć spożywać taki produkt?
Mleko kozie dla niemowlaka
Światowa Organizacja Zdrowia oraz liczne badania wskazują, że dziecko powinno być przynajmniej do szóstego miesiąca życia karmione mlekiem z piersi matki. Jeśli jest to możliwe, to taki pokarm powinien być podawany aż do drugiego roku życia. Jednak takie sytuacje rzadko się zdarzają, a coraz więcej matek ma problem z pokarmem. Dlatego też wiele z nich szuka alternatywnych rozwiązań. Niektóre panie rozważają podawanie mleka koziego, które zawiera bardzo podobne składniki, co mleko matki. Jednak badania naukowe nie polecają podawania mleka koziego niemowlętom, czyli dzieciom do pierwszego roku życia. Mleko kozie zawiera zbyt wiele składników mineralnych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia maluszka. Między innymi znajduje się w nim sód, potas czy chlor. Natomiast jest niewielka ilość witamin, które są niezbędne w pierwszych miesiącach życia. W mleku kozim znajdują się znikome ilości kwasu foliowego oraz witaminy B12, także żelaza jest niewiele, co może spowodować anemię. Niestety problemy zdrowotne pojawiają się dopiero po pewnym czasie, a więc nie każdy rodzic od razu zauważy, że mleko kozie szkodzi niemowlakowi.
Kiedy można podawać mleko kozie dla niemowląt?
Rodzice bardzo często zastanawiają się nad mlekiem kozim z powodu alergii na mleko krowie. Jednak bardzo często oba produkty działają w podobny sposób na mały organizm, a więc mleko kozie nie jest rozwiązaniem. Dlatego najlepiej jest nie podawać mleka koziego dzieciom przynajmniej w pierwszym roku życia. Jest jednak inna opcja, którą z powodzeniem można wykorzystać. Mianowicie na rynku znajduje się modyfikowane mleko kozie, które jest bezpieczne dla niemowlaka. Jest ono stworzone na wzór mleka matki i zawiera bardzo zbliżone proporcje składników odżywczych i witamin, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Producenci oferują warianty dostosowane do wieku niemowlaka tak, aby na każdym etapie rozwoju otrzymywał on odpowiednią ilość mikro- i makroskładników. Na pewno warto rozważyć taką opcję i należy pamiętać, że podawanie świeżego mleka koziego niemowlętom może nieść ze sobą poważne skutki zdrowotne. Najlepszą opcją jest oczywiście mleko matki, a jeśli nie ma takiej możliwości, to należy wybrać mleko modyfikowane.