dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Dlaczego gry i zabawy dla dzieci są tak ważne?

Dlaczego gry i zabawy dla dzieci są tak ważne?

Zabawa jest niezwykle ważnym elementem życia każdego dziecka. Na placach zabaw możemy zauważyć wszechobecne uśmiechy na twarzach oraz radość i energię, którą dzieci wręcz emanują. Na tej podstawie możemy wywnioskować jak duże znaczenie w życiu dziecka ma zabawa. Warto jednak zastanowić się jakie funkcje pełni zabawa, jeśli chodzi o rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Wielu rodziców zapewnia dzieciom atrakcje. Jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego dzieci powinny się bawić już od najmłodszych lat.

W tym artykule dowiesz się:

  • dlaczego gry i zabawy dla dzieci powinny być nieodłączonym elementem ich życia
  • poznasz też przykłady zabaw, któe rozwijają ciało i umysł dziecka

Rozwój technologiczny a zagrożenia związane z rozwojem dziecka

Rozwój technologiczny sprawia, że dzieci mają coraz więcej możliwości na spędzanie wolnego czasu, często uciekając w świat wirtualny. Na taki stan rzeczy pozwalają rodzice, którym często na rękę jest fakt, że dziecko potrafi samo się sobą zająć. Uwagę dzieci cały czas przyciągają nowinki technologiczne oraz gry komputerowe, co może niekorzystnie wpłynąć na rozwój fizyczny oraz psychiczny dziecka. Rodzice, których dzieci potrafią spędzać wolny czas na graniu w gry komputerowe, bardzo często zapominają o tym, jak ważna jest wspólna zabawa z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Dlaczego gry i zabawy są tak istotne w życiu dziecka?

Wielu specjalistów jednogłośnie twierdzi, że zabawa dziecka z rodzicem ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o rozwój psychiczny i fizyczny. Poświęcając czas na zabawę z dzieckiem, kształtujemy w nim cechy, które będą rzutować na jego dalsze życie.
Zabawa wpływa korzystnie na budowanie zaangażowania dzieci w środowisko, które ich otacza. Dzieci, które oddają się zabawie chętniej nawiązują nowe znajomości oraz rozwijają swoją kreatywność.
Poprzez słowo „zabawa” należy rozumieć każdą spontaniczną lub zorganizowaną aktywność, która zapewnia dziecku radość oraz rozrywkę. Warto kontrolować to, w jaki sposób dziecko się bawi, jednak należy pozostawić mu wolną rękę i pozwolić na samodzielne podejmowanie decyzji i doświadczanie otaczającego go świata, ponieważ korzystnie wpływa to na jego rozwój.

gry i zabawy dla dzieci

Gry i zabawy dla dzieci – jaki dają korzyści?

Gry i zabawy dla dzieci powinny stanowić nieodłączny element ich życia. W znacznym stopniu kształtują one psychikę dziecka oraz wpływają na jego rozwój fizyczny. Zabawa niesie ze sobą przede wszystkim wiele korzyści społecznych, co jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie w jego późniejszym życiu. Dziecko podczas zabawy uczy się jak współpracować z innymi ludźmi, jak uważnie słuchać oraz jak być niezależnym.
Zabawa ma również wiele emocjonalnych korzyści, a mianowicie buduje u dziecka pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Dodatkowo kształtuje empatię oraz wrażliwość, a także pozwala dziecku odkryć wachlarz emocji, które w nim drzemią.
Jak widać korzyści płynących z zabawy istnieje naprawdę mnóstwo, dlatego warto zadbać o to, aby zapewnić dziecku rozrywkę na świeżym powietrzu.

Udostępnij