Kleik ryżowy zazwyczaj kojarzy się większości osób z czymś nudnym i mało apetycznym. Jednak jest to bardzo wartościowe danie, które można urozmaicić. Dodatkowo kleik ryżowy dla niemowląt jest bardzo pożywny i można go podawać już od 4 miesiąca życia. Jakie właściwości ma kleik?
Kleik ryżowy dla niemowląt – właściwości
Kleik jest to potrawa, jak sama nazwa wskazuje z ryżu. Do przygotowania tego dania niezbędny jest ryż i woda lub mleko. Ryż należy rozgotować, aby stał się rozklejony. Stąd też pochodzi nazwa kleiku. Najczęściej jest to potrawa, którą spożywa się podczas biegunki. Na pewno sprawdzi się także podczas zachorowania na rotawirusy lub podczas zatrucia pokarmowego. Kleik znakomicie łagodzi podrażniony przewód pokarmowy, a dodatkowo wzmacnia organizm i dodaje mu witalności. Kleik ryżowy jest bardzo ceniony w medycynie chińskiej. Jest on uważany za potrawę, która dodaje mnóstwo energii, a przy okazji jest lekkostrawny. Bardzo często spożywany jest na śniadanie. Sam ryż ugotowany na wodzie czy na mleku nie jest zbyt smakowity, ale wystarczy wzbogacić go warzywami, owocami lub przyprawami, aby zyskał zupełnie inny smak. Dodatkowo ryż jest potrawą bezglutenową, a więc osoby z celiakią mogą z powodzeniem go spożywać. Także doskonale reagują na kleik alergicy.
Jak przygotować kleik ryżowy dla niemowląt?
Kleik ryżowy bardzo często jest rozszerzeniem menu maluszka. Jest to danie, które nie obciąża żołądka, a przy okazji nie ma wyrazistego smaku, co bardzo odpowiada niemowlakom. Małe dzieci bardzo szybko i z łatwością trawią kleik. Kleik można z łatwością przygotować samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, że na gotowanie trzeba przeznaczyć nieco czasu. Kleik gotuje się czasami nawet do 6 godzin. Niezbędna jest duża ilość wody. Na jedną porcję ryżu potrzeba nawet do 10 porcji. Większa ilość wody sprawia, że kleik będzie bardziej płynny. Dostępne są także gotowe kleiki ryżowe do kupienia w sklepach. Nie ma potrzeby poświęcenia tak dużego czasu na jego przygotowanie. Kleik dla niemowląt może być podawany na kilka sposobów. Jednym z nich jest zagęszczenie mleka zarówno tego z piersi, jak i modyfikowanego. Jest to także doskonałe samodzielne danie. W przypadku przygotowania płynnego kleiku można podawać go przez butelkę. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia można karmić łyżeczką. Niekiedy rodzice przygotowują także kleik ryżowy na mleku. Należy jednak podczas gotowania uważać, aby się nie przypalił. Dobrze jest w takim wypadku gotować kleik na wodzie i w międzyczasie dodawać mleko małymi porcjami.