dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Metoda BLW

Metoda BLW

W rozwoju niemowlęcia przychodzi taki czas, gdy trzeba rozszerzyć jego dietę o pokarmy inne niż mleko. Dla rodziców to bardzo dyskusyjny i pełen wątpliwości temat. Jak więc do tego podejść, aby zachęcić maluchy do jedzenia? Jednym ze sposobów jest metoda BLW, o której opowiemy w tym artykule.

Na czym polega metoda BLW?

Metoda BLW jest sposobem żywienia niemowląt, jej nazwa pochodzi z języka angielskiego (Baby Led Weaning) i tłumaczona jest na język polski jako Bobas Lubi Wybór. Jej założeniem jest przedstawienie dziecku różnych potraw, aby samo mogło wybierać te, które mu posmakują.

Idea ta powstała w latach 90. XX wieku za sprawą pielęgniarki i matki trójki dzieci Gill Rapley i dziennikarki Tracey Murkett. Nowy sposób rozszerzania diety niemowląt miał być alternatywą dla powszechnie stosowanych kaszek i zupek. Dzięki temu nasze pociechy mogą samodzielnie podejmować decyzję, co zjedzą. Rodzic natomiast nie musi karmić malucha łyżeczką, wystarczy, że podstawi mu talerz z jedzeniem.

Założeniem metody BLW jest uznanie jedzenia rękami za naturalne dla dziecka, więc to ono powinno wybierać produkty, które zje. Z tej przyczyny na jego talerzu musi się znaleźć kilka różnych produktów, których będzie mogło spróbować. Dodatkowo należy pamiętać, aby jeść razem z dzieckiem. Sprawi to, że będzie brał z nas przykład i nauczy się jedzenia obserwując nasze zachowanie. Rzecz jasna, jedzenie musi być dopasowane do wieku naszej pociechy.

Kiedy zacząć stosować metodę BLW?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci należy karmić wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Później możemy powoli rozszerzać jego dietę o inne posiłki. Jednak każde niemowlę jest inne, dlatego należy obserwować jego zachowanie, aby móc stwierdzić, czy rzeczywiście jest gotowe na urozmaicenie diety.

Za najpóźniejszy okres wprowadzania innych pokarmów niż mleko uznaje się 26 tydzień życia. BLW wydaje się być dobrym pomysłem na start, ponieważ daje dziecku swobodę, która może być dobrą zachętą do próbowania nowych potraw. Na początku na talerzu powinny się znaleźć warzywa i owoce takie jak jabłko, ziemniaki i marchew. Muszą one znajdować się w zasięgu ręki dziecka i powinny być w takiej postaci, aby mogło ono łatwo po nie sięgać.

Metoda BLW – wady i zalety

Niezależnie od wybranego sposobu rozszerzania diety niemowlęcia, będzie on miał zalety i wady. Nie inaczej jest z metodą BLW. Choć zdecydowanie przeważają tu plusy, warto mieć świadomość jej minusów.

Zalety metody BLW:

  • Pobudza u dziecka zmysły dotyku, węchu, wzroku i smaku;
  • Rozwija motorykę i sensorykę;
  • Pozwala dziecku na usamodzielnianie się;
  • Uczy podejmowania decyzji;
  • Dziecko samo wybiera, co mu najbardziej smakuje (co jest również informacją dla rodzica o gustach malucha);
  • Zachęca do próbowania nowych doznań smakowych;
  • Dziecko uczy się gryzienia pokarmów;
  • Dziecko może jeść w tym samym czasie i to samo co rodzic.

Wady metody BLW:

  • Dziecko jedząc samodzielnie robi bałagan, rozrzuca jedzenie;
  • Resztki jedzenia się marnują;
  • Istnieje możliwość zakrztuszenia się.

Metoda BLW ma pozytywny wpływ na wczesny rozwój niemowlaka i świetnie się sprawdza podczas rozszerzania jego diety. Może i Ty ją wypróbujesz?

Udostępnij