Rodzice niemowląt często opowiadają o tym, jak bardzo poprawił się ich komfort funkcjonowania, gdy zaopatrzyli się w nosidełko dla niemowlaka. Warto więc pójść ich śladem i przekonać się o tym, jak praktyczne może być to rozwiązanie. Jeszcze przed udaniem się na poszukiwanie idealnej propozycji, dobrze jest zadać sobie pytanie o to, na czym się skupić wybierając najlepszą z opcji.
Nosidełko dla niemowlaka – kiedy zacząć poszukiwania?
Jednym z pierwszych pytań dotyczących nosidełka jest to, które dotyczy momentu, w którym zaczniemy z niego korzystać. Na forach internetowych może znaleźć bardzo konkretne wytyczne pochodzące od rodziców dzielących się osobistymi doświadczeniami. Fizjoterapeuci radzą jednak, aby nie przywiązywać do nich dużej wagi. Trudno utrzymywać przecież, że wszystkie dzieci będą mogły przejść z chusty do nosidełka mając cztery, pięć lub siedem miesięcy. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Dobrze jest więc przyjąć, że nosidełko dla niemowlaka jest przeznaczone dla dzieci, które siadają samodzielnie. Jeśli utrzymanie pozycji siedzącej nadal jest dla nich wydaniem, warto uzbroić się w cierpliwość. Gdy mówimy o korzystaniu z nosidełka, nie mamy przecież na myśli żadnego wyścigu. To rozwiązanie, które ułatwia życie, nie może być jednak zagrożeniem dla dziecka.
Rodzaje nosidełek dla niemowlaków
Gdy jesteśmy już pewni, że nasze dziecko można bez obaw umieścić w nosidełku, możemy przystąpić do poszukiwania odpowiedniego rozwiązania. Modele dostępne na rynku zwykle dzieli się na dwie grupy. Mamy zatem do czynienia zarówno z nosidłami z panelem miękkim, jak i usztywnianym. Warto jednak pamiętać również o podziale na te, które mają panel wąski oraz szeroki.
Każde rozwiązanie ma spore grono zwolenników. Zwykle zaleca się jednak odrzucenie tych, które posiadają sztywny i wąski panel. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nosidełko ergonomiczne, a więc te, w którym panel nie ma wypełnienia. Dziecko zyskuje wtedy podparcie na całej długości ud, a nosidełko idealnie przylega do jego ciała. Przed zakupem warto zresztą zainteresować się również tym, z jakiego materiału wykonane jest konkretne rozwiązanie. Szczególnie mile widziane są nosidełka dla niemowląt, które wykonuje się z tych samych materiałów, z których powstają chusty do noszenia. Konstrukcja może dzięki temu doskonale współgrać z dziecięcym ciałem pracując w obu kierunkach. Plusem tkanin nazywanych często „chustowymi” jest również to, że doskonale radzą sobie z upływem czasu.
Podział nosideł ze względu na rodzaj mocowania
Konstrukcje nosidełek dla niemowląt potrafią dość znacząco różnić się między sobą. O największej popularności mówi się dziś jednak w kontekście modeli wiązanych oraz klamrowych. W przypadku tych pierwszych pas biodrowy i pasy naramienne są wiązane w podwójny węzeł. Nosidełka klamrowe często sprawiają wrażenie bezpieczniejszych. Tak pasy naramienne, jak i pas biodrowy są w ich przypadku wyposażone w klamry, co ułatwia zakładanie nosidełka, gdy nie ma się jeszcze dużej wprawy. Producenci odpowiadający na zmieniające się potrzeby rodziców coraz częściej wprowadzają też do swojej oferty hybrydowe nosidełka dla niemowląt. W ich przypadku pasy naramienne muszą być wiązane, pas biodrowy jest jednak wyposażony w zamknięcie z klamrą.
Bez względu na to, na jaki typ nosidełka się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, że dzieci powinny być noszone przodem do rodzica. Nawet, jeśli producent zapewnia, że dziecko może być noszone przodem do świata, nie ufajmy mu. Maluch jest bardzo delikatny, a nieprzemyślane zachowanie z naszej strony może skończyć się poważnymi wadami postawy u dziecka. Jeśli więc maluch jest wyjątkowo ciekawy świata, rozwiązaniem, nad którym w szczególny sposób warto się zastanowić jest to, które pozwala na umieszczenie dziecka na biodrze rodzica. Chcąc, aby już pierwszy kontakt z nosidłem był udany, warto sięgnąć po rozwiązanie, które posiada płynną regulację szerokości panelu. Pozwala to rodzicom i dzieciom na szybkie znalezienie możliwie jak najwygodniejszej dla siebie pozycji.