dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Wyjaśniamy jakie zalety ma dieta DASH

Wyjaśniamy jakie zalety ma dieta DASH

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się dieta DASH. Według powszechnej opinii jest to jedna z najzdrowszych diet na świecie. Ma dobroczynny wpływ na cały egzamin, ale przede wszystkim zapobiega chorobom układu krążenia.

Czym jest dieta DASH?

Wiele osób określa dietę DASH, jako dietę marzeń. Przede wszystkim jest zdrowa, ale do tego jest smaczna i szybko się ją przygotowuje. Opiera się głównie na łatwo dostępnych produktach. Przepisy kulinarne nie są też skomplikowane, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić. Już po dwóch tygodniach widoczne są pierwsze korzyści zdrowotne. Dieta DASH jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz ludziom otyłym lub chorym na cukrzycę. Dieta skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, a do tego zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Mówi się też, że sprzyja wydłużaniu życia. Według naukowców stosowanie diety DASH skutecznie wydłuża życie. Głównymi produktami w diecie są warzywa, owoce oraz produkty mleczne niskotłuszczowe. Zalecane jest stosowanie ryb, drobiu oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Dieta polega również na ograniczeniu spożycia napojów zawierających cukier, słodyczy oraz czerwonego mięsa. U osób z otyłością lub nadwagą najlepsze efekty daje połączenie diety DASH z aktywnością fizyczną. W ten sposób można najszybciej zredukować masę ciała. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w profilaktyce nadciśnienia także jest wykorzystywana dieta DASH. Nawet nie trzeba zmniejszać zawartości soli w diecie, żeby obniżyć ciśnienie. Jeszcze większe korzyści uzyskamy jednak, gdy zmniejszymy masę ciała i ograniczymy ilość soli. Dieta DASH jest programem żywieniowym stworzonym przez dietetyków amerykańskich z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Jest skierowana do osób, których celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zrzucenie zbędnych kilogramów.

Zalety diety DASH

Warto podkreślić, że nie jest to typowa dieta odchudzająca. Ilość kalorii nie jest zredukowana, ponieważ dostarcza około 2000 kcal dziennie. Zmniejszeniu ulega za to ilość sodu, który dostarczamy wraz z jedzeniem. Bazą jest spożywanie nisko przetworzonych produktów, które zawierają dużo składników odżywczych. Taka dieta jest przydatna w profilaktyce wielu chorób, a do tego ma korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia. Według zasad diety DASH możliwe jest spożywanie 5-7 g soli dziennie, czyli jedną niepełną łyżeczkę. Trzeba wyeliminować produkty wysoko przetworzone z codziennej diety. Wśród takich produktów można wymienić wędliny, konserwy, płatki śniadaniowe, soki warzywne oraz gotowe dania. Spora ilość sodu znajduje się też w niektórych przetworach mlecznych. Wszelkie słone przekąski, takie jak chipsy i paluszki również powinno się wykluczyć z diety. Biały makaron lub ryż można zastąpić brązowym, natomiast białe pieczywo – chlebem razowym. Zwiększenie spożycia owoców oraz warzyw jest kolejnym ważnym zaleceniem. Zaleca się spożywać cztery porcje warzyw oraz owoców dziennie. Świeżo wyciskany sok jest też bardzo zdrową przekąską.

AKTYWNIEWMIESCIE

Udostępnij