dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Zdrowie

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

W ostatnich latach bardzo wiele osób cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę i jego właśnie zaczyna brakować w organizmie. Po spożyciu nabiału, w tym mleka czy jogurtu pojawiają się dokuczliwe objawy. Jakie są przyczyny nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy – co to dokładnie jest?

Laktoza jest nazywana inaczej cukrem mlecznym. Po jej spożyciu mogą wystąpić nieprawidłowe reakcje organizmu, a taka przypadłość nazywana jest nietolerancją laktozy. Laktaza powoduje, że laktoza rozkłada się na cukry proste i jest dobrze trawiona i tolerowana przez organizm. Jeśli tego enzymu zaczyna brakować, to laktoza zaczyna fermentować w jelicie grubym. W konsekwencji w układzie pokarmowym powstają kwasy i gazy, które powodują przykre konsekwencje. Należy pamiętać, że nietolerancja laktozy jest czymś innym niż uczulenie na białka zawarte w mleku krowim.

Przyczyny i objawy nietolerancji laktozy

W wielu przypadkach nietolerancja laktozy związana jest z czynnikiem genetycznym. Hipolaktazja, czyli pierwotny niedobór laktazy dziedziczy się od rodziców i od 2. roku życia enzym zmniejsza swoją aktywność, aż w pewnym czasie całkowicie zanika. Pierwsze objawy nietolerancji laktozy pojawiają się w nastolatków lub nawet u dorosłych osób. Czasami u niektórych osób występuje wrodzony defekt, który powoduje, że organizm wcale nie wytwarza laktazy. W takim przypadku pierwsze objawy zauważalne są już u niemowlaków. Czasami dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelita i wówczas enzym przestaje być produkowany. Taka sytuacja może być przejściowa lub trwała. Również częste infekcje jelitowe i żołądkowe, mukowiscydoza, celiakia czy alergie pokarmowe mogą w znaczący sposób przyczynić się do nietolerancji laktozy. Czasami nadmierne spożywanie leków, antybiotyków, a także alkoholu niszczy nabłonek i kosmyki jelitowe.

Nietolerancja laktozy u niemowląt

Szczególną uwagę na nietolerancję laktozy muszą zwrócić rodzice noworodków i niemowlaków. Maluchy z długotrwałą nietolerancją mogą poważnie zachorować, a niekiedy objawy mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zbyt często pojawiające się kolki, wymioty czy kwaśne stolce powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem, który oceni, co jest przyczyną tych dolegliwości. Jeśli nietolerancja laktozy zostanie zdiagnozowana za późno, to u malucha może dość do uszkodzenia tkanek jelitowych. Oczywiście wszystkie objawy mogą być także przyczyną innych dolegliwości, ale należy bardzo dokładnie się przyjrzeć, kiedy i jakie mogą być przyczyny wymiotów czy kolek. Aby zdiagnozować nietolerancję laktozy, najczęściej lekarz zleca wykonanie testu oddechowego laktozy.

Jaką dietę stosować przy nietolerancji laktozy?

Na pewno osoby z niewystarczającą ilością laktazy powinny zrezygnować z produktów zawierających laktozę. W aptekach dostępna jest także laktaza w tabletkach, które wspomaga trawienie produktów mlecznych. Dieta powinna być stosowana tak długo, aż choroba nie zostanie wyleczona. Niekiedy tej przypadłości nie da się wyleczyć całkowicie i wówczas dietę należy stosować przez całe życie.

Udostępnij