dzidziusiowakraina.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i tematyce lifestyle.

Dziecko

Jakie są etapy rozwoju dziecka?

Jakie są etapy rozwoju dziecka?

Gdy w domu pojawia się dziecko, większość rodziców jest naprawdę przerażonych. Rady przeczytane w podręcznikach, wskazówki od bliskich oraz pomoc położnej nie zawsze jest wystarczająca, by zrozumieć nowego członka rodziny. Dlatego też, warto zapoznać się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne etapy rozwoju dziecka. Dzięki tym informacjom z pewnością wielu rodziców będzie wiedziało, jak reagować w określonych sytuacjach. Zapraszamy do lektury.

Nowy członek rodziny

Niewątpliwie każde dziecko jest inne. Wiele osób zgodnie twierdzi, że dzieci nie powinno się do siebie porównywać, gdyż są one różne, rozwijają się w swoim tempie i mają przede wszystkim różne charaktery. Młodzi rodzice mogą jednak zrozumieć określone zachowania swoich pociech nawet wtedy, gdy te nie mówią. Wystarczy poznać, czym charakteryzują się kolejne etapy rozwoju dzieci, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można reagować na potrzeby malucha, które jednak wprost nie są sygnalizowane.

etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju człowieka

Rozwój jest powolnym i ciągłym procesem u ludzi. Rozwój człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia i trwa tak naprawdę przez całe życie. W rozwoju dzieci występują różne etapy, takie jak niemowlęctwo, dzieciństwo i okres dojrzewania. Każdy etap ma swój własny zestaw cech, które pomagają dzieciom rozwijać się i uczyć. Etapy różnią się zarówno długością, jak i poziomem rozwoju. Dzieci przechodzą przez te etapy, gdy się rozwijają i uczą. Rozwój człowieka przebiega w różnym tempie u różnych osób. Większość dzieci rozwija się podobnie do dorosłych; mają jednak większe zdolności fizyczne i psychiczne w porównaniu z dorosłymi. Rozwój można scharakteryzować etapami, a konkretnie pięcioma etapami w pierwszych kilku latach życia. Pięć etapów obejmuje etapy periodyczne, dwucząsteczkowe, polimerowe, komórkowe. Te etapy pomagają rasie ludzkiej rozwijać się, tworząc złożone społeczeństwo i maszynę.

Zobacz również: https://dzidziusiowakraina.pl/elektroniczna-niania-kiedy-warto-po-nia-siegnac/

Etapy rozwoju dziecka

Wyróżnia się podstawowe etapy rozwoju dziecka, takie jak: niemowlęctwo (trwa ono od urodzenia do 9 miesięcy), małe dziecko (od 9 miesięcy do 3 lat), wiek przedszkolny (3 lata – 6 lat), wiek szkolny (wiek szkolny: 6, 7 lat – 13 lat), okres dojrzewania (13 lat – 18 lat). Trzeba przyznać, że przed rodzicami nie lada wyzwanie, gdyż każdy z tych etapów bywa bardzo ciężki. Dzieci uczą się nowych rzeczy, poznają świat, próbują sprostać różnorodnym wyzwaniom, starają się poznać nowych ludzi.

Niekiedy dla nich są to niezwykle trudne zadania, dlatego też rolą rodzica jest nie tylko być obok swojego dziecka, ale również pomagać mu przejść przez życie, wspierać go, a niekiedy wskazywać odpowiednią drogę. O ile łatwiej jest małemu dziecku wytłumaczyć, że pewne zachowania są złe, to zbuntowanego nastolatka bardzo ciężko sprowadzić ze złej drogi w okresie buntu. Nie należy się poddawać, gdyż przy ciężkiej pracy i sporej dawce miłości można wychować naprawdę dobrego, rozsądnego człowieka, który świetnie będzie sobie radził.

etapy rozwoju dziecka

Czym się charakteryzują poszczególne etapy

Chyba każdy raz w życiu usłyszał takie zdanie jak: „Małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot”. Wielu rodziców potwierdza, że wraz z dorastaniem dziecka, trzeba włożyć sporo pracy w jego wychowanie. Niemowlak co do zasady bowiem spędza całe dnie na spaniu, jedzeniu i przytulaniu z Mamą. Podczas pierwszych kilku miesięcy życia ten mały człowieczek tak naprawdę nic więcej do szczęścia nie potrzebuje. Gdy jednak maluch kończy pół roku, zaczyna być ciekawy otaczającego go świata.

Chętnie spędza czas z bliskimi, poznaje nowe osoby i co najważniejsze, poznaje otaczające go przedmioty. Gdy dziecko skończy rok i zaczyna chodzić, nie tylko chcę spędzać czas na świeżym powietrzu na zabawie, ale również chce się uczyć nowych rzeczy. Wiek przedszkolny jest niezwykle ważny dla dzieci. W tym momencie bowiem mały człowiek uczy się nawiązywania relacji z rówieśnikami, a także poznaje zasady, które trzeb przestrzegać. W tym czasie może się również bardzo rozwijać artystycznie, plastycznie itp.
Wiek szkolny to idealny czas na ukształtowanie młodego człowieka. Niestety w tym okresie pojawia się też czas buntu.

Nastolatki zaczynają mieć swoje zdanie, ulegają presji otoczenia, chcą być niezależne. Czasami dzieci buntują się kilka miesięcy, a niekiedy nawet i kilka lat. Warto wtedy być czujnym, pomagać, wspierać i jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Gdy nasze ukochane dziecko idzie na studia, staje się tak naprawdę dorosłą osobą. Odpowiada za siebie, uczy się samodzielności, jednak bardzo często w tym czasie szuka porad u rodziców, gdyż jest to idealny moment, by dostrzec, że tak naprawdę to rodzice i dom są ostoją i opoką dla każdego dziecka.

Udostępnij